Create Dynamics: A Master Workshop by Frisse Blikken

--- DUTCH BELOW ---

At Frisse Blikken, we do our projects together or in groups often. These groups consists of participants with very different backgrounds. This is similar to your studies, where you also have to collaborate a lot. It’s very important you understand the essence of group work, so you can work most effectively.

What are the main subjects of the training?

Working in groups and their dynamics: How do group dynamics originate? How do you influence them to achieve your goals? How do you cope with resistance? What guidance styles are there, and what’s your preference?

Foundations of creating a session: How do you design a session? What are the foundations, pitfalls and tips for designing a session?

Different work methods: We will show you the various work methods used at Frisse Blikken.

This workshop is free to attend! The content is especially relevant for master students, but all study years are welcome. Tickets are available in the webshop, limited spots are available so be on time!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Frisse Blikkers werken in hun projecten regelmatig samen met anderen of in een groep. Deze groep bestaat uit deelnemers met vaak hele verschillende achtergronden. Ook binnen je studie zul je vaak moeten samenwerken. Het is enorm belangrijk dat je de essenties van het groepswerken leert kennen en ervaren, zodat je het meeste effect kunt bereiken.

Wat zijn de hoofdpunten in de training?

Werken in groepen en hun dynamiek: Hoe ontstaat dynamiek in een groep, en hoe stuur je dit om tot je doel te komen? Hoe ga je om met weerstand? Welke begeleidingsstijlen zijn er? Wat is jouw voorkeursstijl?

Ontwerpstappen van een sessie: Hoe ontwerp je een sessie? Wat zijn de bouwstenen, valkuilen en tips voor het ontwerpen van een sessie?

Wat voor werkvormen er bestaan: We nemen je mee in verschillende werkvormen die we bij Frisse Blikken vaak inzetten.

De workshop is gratis om bij te wonen! De inhoud is extra relevant voor masterstudenten, maar alle studiejaren zijn welkom! Tickets zijn beschikbaar in de webshop, er zijn slechts beperkte plaatsen beschikbaar dus wees op tijd!

 • * velden zijn verplicht.

 

 • Net klaar met je studie....

  Net klaar met je studie....

  Net klaar met je studie…. en dan!? De arbeidsmarkt roept, maar je hebt eigenlijk geen idee wat je wilt gaan doen, of waar je wilt

  Lees meer
 • How do I prepare for an assessment?

  How do I prepare for an assessment?

  While being in the race for your dream internship or job, you might face the stadium in which you have to take an assessment. Exci

  Lees meer
Meer nieuws